Grzyby pleśniowe w badaniu mykologicznym

11 lipca 2018

Wykonując badanie mykologiczne, zdarza się czasami taka sytuacja, że w próbce badanej wykryto grzyby pleśniowe.

Jak wiemy, grzyby pleśniowe i ich zarodniki są szeroko rozpowszechnione w otaczającym nas świecie, stąd tez nasuwa się pytanie: jak interpretować uzyskany wynik? Czy grzyby te to zanieczyszczenie, czy też patogen?

Spośród grzybów pleśniowych dowiedziono, że jedynie rodzaj Scopulariopsis posiada zdolność do rozkładania keratyny, występującej w skórze, włosach i przede wszystkim w paznokciach.

Pozostałe patogeny – np z rodzaju Aspergillus i Fusarium, mogą również powodować grzybicę, natomiast mają zdecydowanie mniejszą zdolność do rozkładania keratyny i preferują niejako osoby o obniżonej odporności, bądź też osoby starsze.

Jak zatem sprawdzić, czy dany grzyb jest patogenem, czy tylko zanieczyszczeniem?

W przypadku tradycyjnej mikologii (badanie bezpośrednie + badanie hodowlane) stosuje się następującą procedurę:

Od pacjentów z podejrzeniem zakażenia grzybami pleśniowymi pobiera się przy pierwszej wizycie 5 próbek do badania bezpośredniego oraz hodowli. Jeżeli 1, 2 lub 3 próbki są dodatnie w badaniu hodowlanym w kierunku grzybów pleśniowych, pacjenci zgłaszają się na kolejne pobranie pojedynczej próbki materiału do badania mikologicznego, odpowiednio po 1, 2, 3 i 6 tygodniach. Jeżeli którakolwiek z hodowli pobranych w tych odstępach czasu jest dodatnia w kierunku danego gatunku grzybów pleśniowych, można uznać  je za czynnik etiologiczny zakażenia grzybiczego.

W przypadku dodatniego badania metodą PCR  w kierunku grzybów pleśniowych, kryterium dodatkowym do rozpoznania, czy mamy do czynienia z patogenem czy też z zanieczyszczeniem, powinno być dodatnie badanie bezpośrednie i/lub hodowlane.

Dalsza interpretacja wyniku powinna odbywać się już u lekarza prowadzącego, który zadecyduje o podjęciu odpowiedniego leczenia.

derma_lab_logo_white-01

Laboratorium Dermatologiczne Derma-Lab specjalizuje się w szybkiej diagnostyce zakażeń grzybiczych i pasożytniczych: skóry, włosów oraz paznokci.

Adres

ul. Stefana Jaracza 60B
(wejście od dziedzińca)
50-305 Wrocław

Dane kontaktowe

Dojazd

Autobusy:
106, 115, 128, 148, 246, N, A

Derma-Lab 2017. All rights reserved.